Umowa deweloperska. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem aktu notarialnego i umowy?

Umowa deweloperska. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem aktu notarialnego i umowy?

Kupno własnego mieszkania czy domu to wielkie marzenie i duże wyzwanie. Umowa deweloperska to zobowiązanie, które wywołuje drżenie rąk przed złożeniem podpisu. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem aktu notarialnego i umowy?

Pierwszym czynnikiem jest wiedza. Jeśli osoba dokonująca kupna lokum jest laikiem i nie zna prawa to najlepiej, jakby zwróciła się o pomoc do prawnika. Same składniki umowy deweloperskiej, ich ilość, forma powodują ból głowy. Są bardzo istotnym elementem, gdyż brak jednego zapisu może zmienić cenę mieszkania w trakcie jego budowy! Poza tym klient ma prawo odstąpienia od umowy z deweloperem, jeśli ta nie jest kompletna. Tylko skąd nabywca ma to wiedzieć, jeśli nie zna ustaw? Drugim niezmiernie ważnym czynnikiem są terminy zobowiązujące klienta do obioru mieszkania po zakończeniu prac. Gdy deweloper nie zawarł w umowie terminu odbioru, to ma swobodę w jego samodzielnym ustalaniu. Natomiast, gdy klient nie odbierze budynku po dwóch terminach wyznaczonych przez dewelopera, muszą to być dwa wezwania pisemne, to deweloper ma prawo odstąpić od umowy.

ZOBACZ TEŻ  Jak wybrać idealne doniczki balkonowe dla Twoich ziół i roślin – praktyczne porady

Brak konkretnych zapisów, łącznie z obowiązkowymi, daje wiele nowych możliwości deweloperowi. Od narzucenia wyższej ceny zaczynając, a kończą na uniemożliwieniu zakupu wymarzonego domu.