Dlaczego kaloryfer nie grzeje?

Dlaczego kaloryfer nie grzeje?

Na dworze zimno, w domu zimno, a twój grzejnik, pomimo że włączony nie grzeje. Dlaczego? Wszystko przez powietrze, które dostało się do instalacji c. o., a w konsekwencji do samego grzejnika. Sprawdź, jakie są przyczyny zapowietrzania się kaloryferów.

Instalacja c. o., czyli wszystkie rury i grzejniki montuje się na sucho, bez wody, wobec czego powietrze znajduje się w niej od samego początku. Dopiero na skutek napuszczenia przez montera wody do grzejników następuje wypchnięcie powietrza z instalacji.

Powietrze w instalacji centralnego ogrzewania – skąd się bierze?

Niestety zdarzają się przypadki, gdzie instalacja grzewcza zostanie nieprawidłowo napełniona i powietrze nie zostanie całkowicie z niej usunięte. To najczęstsza, choć nie jedyna przyczyna z powodu, której kaloryfer jest zapowietrzony.

A skąd problem z zapowietrzonymi grzejnikami w przypadku instalacji grzewczej, która przez kilka sezonów pracowała prawidłowo? Mianowicie do pracującej instalacji powietrze może się przedostawać wskutek dyfuzji. Jest to zjawisko całkowicie normalne i naturalne. Rury w szczególności te, które zostały wykonane z tworzyw sztucznych nie są w 100 % szczelne. Warto, by takie rury były powlekane barierą antydyfuzyjną, czyli cienką powłoką, która uniemożliwia przenikanie powietrza do wnętrza instalacji grzewczej.

ZOBACZ TEŻ  Niezawodne meble na wymiar

Powietrze może również przedostać się do instalacji centralnego ogrzewania przez nieszczelności występujących na łączeniach elementów, takich jak kolanka, zawory czy trójniki. Zapowietrzenie grzejników może także pojawić się na skutek częstego spuszczania wody i ponownego napełniania instalacji centralnego ogrzewania.