Trawa pampasowa – charakterystyka

Trawa pampasowa – charakterystyka

Trawy ozdobne stały się w ostatnim czasie dość popularne, ponieważ nie są wymagające w uprawie, a rosną dość bujnie i niewątpliwie stanowią dekorację ogrodu, przede wszystkim pod koniec lata i jesienią, kiedy możemy podziwiać ich piękne kwiatostany oraz kolorowe liście. Trawa pampasowa, z racji tego, że posiada oryginalne i puszyste kwiatostany jest jedną z najpopularniejszych oraz najbardziej poszukiwanych traw ozdobnych. Sprawdź, jakie warunki do uprawy wymaga trawa pampasowa.

Trawa pampasowa osiąga wysokość nawet do 3 metrów, ma sztywno wyprostowany pokrój. Cechą charakterystyczną trawy pampasowej są oryginalne i niezwykle ozdobne kwiatostany. Kłosy trawy pampasowej są dość wysokie (ok. 35 cm) i puszyste, mają srebrzystobiałą bądź kremową barwę. Pojawiają się we wrześniu oraz październiku, kiedy już znaczna część roślin w ogrodzie nie stanowi jego ozdoby. Trawa pampasowa posiada również dekoracyjne, taśmowate oraz wąskie liście w odcieniach koloru niebieskiego i zielonego.

ZOBACZ TEŻ  Jak przygotować dom na przybycie kota?

Większa część, ozdobnych traw ogrodowych nie ma zbyt dużych wymagań. Rośliny te, nie mają żadnego problemu z przystosowaniem się, rosną zarówno na piasku jak i gliniastym podłożu, potrzebują jedynie światła słonecznego. Nieco inaczej jest w przypadku trawy pampasowej, ponieważ preferuje ona przepuszczalną, a co najważniejsze niezbyt wilgotną glebę (w glebie wilgotnej, trawa pampasowa będzie chorowała) i słonecznego stanowiska. Jeżeli w naszym ogrodzie mamy zbyt wilgotną glebę, przed posadzeniem trawy pampasowej, musimy do podłoża dodać piasku. Glebę, na której chcemy posadzić roślinę, należy wyściółkować przekompostowaną korą oraz regularnie zasilać mineralnym nawozem.

Trawa pampasowa nie jest odporna na mróz, dlatego też trzeba ją ochronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Po pierwszych przymrozkach należy ją owinąć białą agrowłókniną, słomianą matą bądź tekturą falistą i obwiązać sznurkiem. Trzeba także zadbać o dolną część rośliny, obsypując ją torfem bądź korą i formując niewielki kopczyk. Trawy pampasowej nie wolno skracać przed zimą. Roślinę można przyciąć nisko nad ziemią dopiero w okresie wiosennym. Dzięki temu zabiegowi, pobudzimy trawę do wypuszczenia nowych liści.

ZOBACZ TEŻ  Ogrzewanie gazowe w domu