Feng Shui w mieszkaniu – porady i wskazówki

Feng Shui w mieszkaniu – porady i wskazówki

Według Feng Shui, odpowiednia konstrukcja mieszkania sprawia, że Chi płynie – i dzięki temu czujemy się komfortowo. Oto krótki opis działania Feng Shui i sposobu, w jaki można go używać podczas aranżacji mieszkania.

Podstawy Feng Shui

Ta tysiącletnia chińska teoria harmonii opiera się na interakcji przeciwnego wiatru (Feng) i wody (Shui), które są skierowane do siebie jak Yin i Yang i mogą być zharmonizowane. Dzięki poprawnemu projektowi energia (Chi) jest zwiększana i kierowana do pożądanych śladów. Jednak Feng Shui można stosować nie tylko w domu, ale także w projektowaniu całych domów, ogrodów i parków.

W Feng Shui różne aspekty życia są reprezentowane przez określone lokalizacje. W ten sposób sukces, zdrowie, miłość i dobrobyt są przypisane do konkretnych miejsc w domu. Projekt z kolorami i kształtami oraz odpowiednie ustawienie mebli i dekoracji może usunąć przeszkody i poprawić przepływ energii. Przestrzenie zaprojektowane po Feng Shui często promieniują czymś wyzwalającym i harmonijnym.

Ogromne znaczenie w Feng Shui ma pięć elementów: drewno, ogień, ziemia, metal i woda. Stanowią podstawę dla energii życiowej Chi i są przypisane do różnych obszarów życia i życia. Na przykład element drewna oznacza dobrobyt finansowy i jest reprezentowany w domu przez rośliny, materiały drzewne, gry dźwiękowe i wykorzystanie energii zielonej jako koloru.

Aby prawidłowo określić różne obszary życia w mieszkaniu, używa się tak zwanej bagua. Bagua to rodzaj narzędzia: ośmiokątny schemat podzielony na 9 stref. Każda z tych stref jest z kolei powiązana z konkretnym aspektem życia. Po umieszczeniu bagua na planie piętra, możesz dowiedzieć się, gdzie w mieszkaniu znajdują się różne obszary życia.

ZOBACZ TEŻ  Jak zwiększyć efektywność energetyczną dzięki rekuperacji: przewodnik dla właścicieli domów

Praktyczne wskazówki

Oto kilka wskazówek, jak zastosować Feng Shui w domu bez konieczności przeprojektowywania całego domu:

Okna

Okna symbolizują oczy domu w Feng Shui. Wizja i widok mieszkańców zależą bezpośrednio od tego, czy okna dają jasny obraz. Powinny być zatem regularnie czyszczone i co najmniej nie zasłonięte roletami lub zasłonami w ciągu dnia. Czyste okna oznaczają czysty widok i zdolność rozpoznawania rzeczy.

Światło

Odpowiednie oświetlenie odgrywa również dużą rolę w Feng Shui. Oprócz naturalnego światła z zewnątrz ważne jest, aby wieczorem i mieszkanie dobrze się zapaliły. Ciemne kąty w pokoju sprawiają, że jesteś leniwy i zmęczony. Dlatego kilka świateł powinno być umieszczonych w różnych miejscach, aby powstały małe wysepki światła.

Sypialnia

Jako miejsce relaksu sypialnia powinna promieniować spokojną atmosferą.

Podobnie jak lustra, urządzenia elektroniczne i elektryczne nie są uwzględniane, ponieważ zakłócają sen.

Idealnie łóżko jest wyrównane z wezgłowiem do ściany i nie jest ustawione między oknem a drzwiami. Jeśli jest to nieuniknione, brzęczyk wiatru może pomóc w przywróceniu chi na właściwe tory.

Półki i szafki nigdy nie powinny być umieszczane nad wezgłowiem łóżka.

Aby nie osłabiać chi, stopa łóżka nie powinna wskazywać na drzwi.

ZOBACZ TEŻ  Jak wybrać idealne doniczki balkonowe dla Twoich ziół i roślin – praktyczne porady

Dekoracje

Lustra, miski, szklanki – ogólnie błyszczące powierzchnie – generalnie działają stymulująco. Odzwierciedlają one chi i ożywiają przestrzeń. Jednakże zastosowanie tutaj, jak również ogólnie: nie ma sensu, aby kupić akcesoria Feng Shui tylko ich (rzekome) dla efektu – dekoracja powinna przede wszystkim się podoba.

Rośliny

Wibrująca zieleń ma ogólnie relaksujący i łagodzący wpływ, a efekt redukcji stresu jest dzisiaj udowodniony naukowo. Trudniejsze jest pytanie, która roślina jest najbardziej odpowiednia. Według Feng Shui rośliny o ostrych, wydłużonych liściach mają charakter yang z aktywującym efektem; lepiej pasują do salonu i do przestrzeni roboczej. Z drugiej strony, rośliny o grubych, okrągłych liściach (przykład: drzewo z pieniędzmi) wydają się być yin i dlatego nadają się również do sypialni.

Salon

Salon to przestrzeń, w której odpoczywamy, bawimy się i spotykamy – tu codzienność powinna pozostać na zewnątrz.

Aby chi dobrze się rozprowadzało, środek pokoju powinien pozostać wolny.

Różne obszary pracy, odpoczynku i jedzenia powinny być wyraźnie oddzielone, na przykład przez ekrany lub inne przegrody.

Sofy i fotele najlepiej układać plecami do solidnej ściany. Ktokolwiek w nim siedzi, powinien zawsze móc patrzeć przez drzwi i okno.

Wreszcie, oto wskazówka, która powinna być na początku:

Im więcej rzeczy gromadzimy w domu, tym mniej energii życiowej może krążyć. Wszystkie „bałagany” blokują nie tylko mieszkanie, ale i głowę. Pozbycie się nieużywanych przedmiotów i starego balastu ma niemal wyzwalający wpływ na twoje samopoczucie. Powstała przestrzeń tworzy przestrzeń dla nowych rzeczy.