Ciemne drewno zapewnia elegancję i przytulność

Ciemne drewno zapewnia elegancję i przytulność

Naturalne, przytulne i eleganckie – ciemne drewno ma wiele ciekawych funkcji. Jak dotąd, wyparty na drugi plan przez styl Scandi i jego lasy, w tym roku świętuje swoje odrodzenie. Naturalny materiał okazuje się niezwykle różnorodny – rustykalny w nowoczesnym stylu rustykalnym, z retro urokiem w stylu mid-century lub nowoczesnym z czystymi liniami. Dowiedz się wszystkiego o elementach z ciemnego drewna i ich specjalnych funkcjach.

Powrót klasy mid-century

Czołowi projektanci, tacy jak George Nelson, Charles i Ray Eames, upodobnili się do stylu z połowy stulecia swoimi ciemnymi wzorami. Do dziś zakochujemy się w kredensach, fotelach i krzesłach w stylu retro. Głównie wykonane z drewna tekowego lub orzechowego, urocze faworki projektowe rozprowadzają ciepłą, przytulną atmosferę. Czy to w harmonii z innymi zabytkowymi skarbami, czy jako indywidualny przyciągający wzrok nowoczesny wystrój wnętrz – retro kawałek ciemnego drewna wzbogaca Twój wystrój.

Nowe, wyraźne wzory z ciemnego drewna

Ciemne drewno nie jest zarezerwowane tylko dla projektów retro. Architekci i projektanci realizują swoje czyste, proste projekty za pomocą szlachetnego materiału i tworzą tak zupełnie nowe, nowoczesne meble. Doceniają naturalny materiał ze względu na jego estetyczne i wytrzymałe właściwości. Odkryj różne ciemne drewno i ich zalety.

ZOBACZ TEŻ  Jak zwiększyć efektywność energetyczną dzięki rekuperacji: przewodnik dla właścicieli domów

Drewno palone

W tak zwanym paleniu drewno jest parowane za pomocą substancji zawierających amoniak. Ma nie tylko ciemnobrązowy kolor, ale również staje się gładszy i bardziej odporny niż drewno nietraktowane. Zachowane naturalne odbarwienia drewna.

Lokalny europejski dąb jest idealny do tego złożonego procesu. Dąb wędzony zyskał na popularności w ostatnich latach i jest uważany za trwałą alternatywę dla drewna tropikalnego. Odporne na warunki atmosferyczne sprawiają, że jest popularnym materiałem do mebli ogrodowych i parkietu.

Poplamione drewno

Aby zmienić kolor drewna, wielu producentów polega na leczeniu plamami. Poprzez wytrawianie projektanci podkreślają kolor drewna lub całkowicie go zmieniają. Złożony proces ma tę zaletę, że plama wnika w powierzchnię drewna. To nie jest powierzchowna warstwa, która mogłaby odpaść.

Orzech włoski

Termin orzech włoski podsumowuje kilka gatunków orzechów. Ich drewno jest uważane za wysokiej jakości i łatwe w obróbce. Ponieważ żywy wzór drewna jest doceniany, projektanci zawsze starają się go zachować i podkreślić. Przeważnie materiał przetwarzany jest tylko z przezroczystym medium.

Jako orzech nazywamy tylko drewno „prawdziwego orzecha”. Ciemne drewno jest również znane z żywych ziaren i jest uważane za jedno z najlepszych rodzimych lasów. Koneserzy drewna lubią go wymieniać jako alternatywę dla drewna tropikalnego. Ponieważ materiał jest łatwy w obróbce, można uzyskać jeszcze drobniejsze elementy dekoracyjne z drewna orzechowego.

ZOBACZ TEŻ  Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce, aby się nie zepsuła?

Drewno wiśniowe

Drewno z drzewa wiśniowego, które rośnie w Ameryce, w handlu nosi opisową nazwę „Czarna Wiśnia”. Jedwabisty połysk drewna podkreśla intensywny czerwonobrązowy odcień. Jego ziarno jest również niewątpliwe – porusza się jak drobne linie nad drewnem.

Od zeszłego roku Vitra produkuje wiele swoich klasyków z niezwykłego materiału. Słoń Eames wykonany z drewna wiśniowego spełnia pierwotne założenia rzeźbiarskiego zwierzęcia i pokazuje go po raz pierwszy z drewna.

Jak z łatwością wdrożyć ten trend

Właśnie wtedy, gdy jest coraz chłodniej, pragniemy przytulnego, przytulnego obiektu. Ciemne drewno jest do tego idealne. Gdy drzewa stają się sztywne i zimne, drewno w naszym zakładzie ożywa.

Nawet niewielkie akcesoria, takie jak świeczniki i ozdobne figurki, promieniują naturalną atmosferą. W kuchni deski do krojenia i tace zapewniają klasyczne przyciąganie wzrokowe. Nie ma znaczenia, czy nie wszystkie lasy pochodzą z tej samej rodziny. Mieszanka różnych gatunków drewna tworzy ekscytujący ogólny obraz.

Jeśli wybierzesz większe meble wykonane z drewna, połącz je z kolorami. Do ciemnego drewna pasują bardzo mocne tony, takie jak czerwony, niebieski lub bordowy. Nawet delikatne tony, takie jak szary, beżowy i morelowy, współgrają z ciemnymi meblami. Wybierz styl i pozwól swojemu drewnianemu meblowi wpłynąć do ciemnego wnętrza lub przyciągnąć wzrok w zalanym światłem pokoju.

Nadaj wnętrzu więcej głębi i charakteru dzięki szlachetnemu wzornictwu z ciemnego drewna. Mamy nadzieję, że spodoba Ci się wdrożenie tego trendu!