Oświetlenie w salonie

Oświetlenie w salonie

Oglądając telewizję w nastrojowym oświetleniu, przyjmując gości lub czytając dobrą książkę – salon jest używany na wiele sposobów. Wymagania dotyczące oświetlenia są dla tego pomieszczenia odpowiednio wysokie. Ponadto tylko kilka źródeł światła nadaje strukturę i atmosferę pomieszczeniu i jego wyposażeniu. Z naszymi wskazówkami pokażesz swój salon w odpowiednim świetle! Na co zwrócić uwagę? Na strumień świetlny, kolor światła i lampy w salonie.

Pokój dzienny o powierzchni 20 metrów kwadratowych powinien mieć od trzech do pięciu źródeł światła, w zależności od układu. Zacznij od podstawowego oświetlenia!

1. Podstawowe oświetlenie sufitu w salonie

Podstawową jasność zapewniają reflektory punktowe, lampy sufitowe i lampy wiszące. Oświetlenie punktowe i płaskie lampy sufitowe można umieścić na środku pokoju lub nad sufitem. Lampki wiszące mają swoje miejsce nad stolikiem do kawy: jest to najlepszy sposób na osiągnięcie tego celu, a stół uniemożliwia tobie lub twoim gościom uderzenie głową o światło. Zwłaszcza w przypadku reflektorów i plam należy zwrócić uwagę na sterownik ściemniacza. Dopiero wtedy światło twojego nastroju zostanie odpowiednio dostosowane.

Oświetlenie podstawowe nie oznacza, że ​​musi to być bezpośrednie światło. Dyfuzor rozprasza światło i rozkłada je równomiernie w całym pomieszczeniu. Rozproszone światło jest bardziej miękkie i dlatego wygląda przyjemniej.

Zwłaszcza lampy wiszące mogą przyciągać wzrok. W zależności od kształtu, koloru i materiału nadasz pomieszczeniu zupełnie inny wygląd.

2. Utwórz więcej źródeł światła i ustaw akcenty

Źródło światła nie wystarcza, aby spełnić różnorodne wymagania salonu. Dzięki lampce stołowej, lampom podłogowym i kinkietom można ustawić akcenty.

Utwórz kącik do czytania: lampy podłogowe można indywidualnie regulować za pomocą elastycznych połączeń i obrotowej ramy, zapewniając w ten sposób wystarczającą ilość światła do czytania. Opuszczony w dół klosz skupia światło i skupia je w kierunku książki.

Można zmieniać natężenie światła w zależności od pory dnia i roku. W uzupełnieniu do światła do czytania powinna być wystarczająca jasność otoczenia, dzięki czemu oczy nie zmęczą się zbyt szybko.

Kinkiety dają inne nastroje, a ich punktowe światło zapewnia interesującą grę światła i cienia. To jest wzmacniane w połączeniu z lustrami. Małe, ciemne pomieszczenia wydają się większe i jaśniejsze. Większe pokoje z pustymi, dużymi ścianami są mile widziane. Ponadto, obrazy, rzeźby, półki i gabloty można umieścić w scenie ze ścianą.

Podobnie jak lampy ścienne, lampy stołowe tworzą oświetlenie akcentujące. Na parapecie, na kredensie, na półce lub na stoliku – lampa stołowa jest nie tylko źródłem światła, ale także elementem dekoracyjnym. Z tego powodu może okazać się bardziej zauważalna.

Kupując lampy upewnij się, że źródła światła pasują do siebie wizualnie. Nie oznacza to, że wszystkie oprawy muszą pochodzić z tej samej serii lub marki. Jednak nie powinny się wyróżniać. Jeśli lampa wisząca jest już pompatyczna, wszystkie pozostałe światła powinny dyskretnie pozostać w tle. Z drugiej strony, jeśli pracujesz z małymi lampami i dyskretnymi kinkietami, nie ma ograniczeń co do wyboru lampy stołowej. Zawsze miej oko na resztę swojego salonu.

Światła w pobliżu telewizora powinny być ściemniane, aby uniknąć odbłysków na ekranie. Aby uzyskać podstawową jasność, należy zapewnić pośrednie oświetlenie ścienne, na przykład za telewizorem, oraz rozproszone światło w pomieszczeniu, na przykład za pomocą przyciemnionych lamp sufitowych lub różnych świateł akcentujących. To samo dotyczy telewizji: duże różnice w jasności między ekranem a otoczeniem pokoju sprawiają, że Twoje oczy nadmiernie się męczą.

3. Planowanie oświetlenia za pomocą źródła światła

Wybierając odpowiednie źródło światła do oświetlenia salonu, pomyśl o środowisku i portfelu. Diody LED są znacznie trwalsze niż energooszczędne żarówki. Nowoczesne żarówki są teraz dostępne w różnych intensywnościach światła i jasnych kolorach, dzięki czemu nie są w żaden sposób gorsze od ciepłego światła klasycznej żarówki. Gniazda zostały również dostosowane podczas procesu rozwoju, dzięki czemu diody LED można również wkręcać w zwykłe gniazda E27 i E14 klasycznych opraw. Oprócz lamp w salonie, zwłaszcza żarówka decyduje o jasności i atmosferze pomieszczenia.

Różne pokoje wymagają różnych ilości światła. W przeciwieństwie do kuchni i łazienki nie potrzebujesz tak dużo światła w salonie. Wielkość pokoju i wyposażenie odgrywają także rolę w oświetleniu Twojego salonu. Na przykład, jasno urządzone pokoje potrzebują mniejszej ilości opraw niż ciemniejsze pomieszczenia, aby uzyskać taką samą jasność. Jednostka miary pomiaru (lm) mierzy strumień świetlny, a tym samym wartość jasności środka świecącego. Eksperci zalecają 100 lumenów na metr kwadratowy dla podstawowego oświetlenia w salonie. Dopełniają go inne światła, takie jak lampy stołowe, pośrednie oświetlenie ścienne lub lampy podłogowe. W przypadku ściemnialnych świateł warunki oświetlenia można regulować według potrzeb.

Odpowiedni kolor światła do Twojego salonu

To, czy światło żarówki jest żółtawo-ciepłe, czy niebieskawo-chłodne, opisuje jednostka Kelvina (K). Istnieją trzy obszary:

<3300 kelwinów: ciepłe białe światło, relaksujące
3300 – 5300 kelwinów: neutralne białe światło, aktywacja
> 5300 kelwinów: białe światło dzienne, sprzyjające koncentracji

Podczas gdy jasna barwa powyżej 5300 kelwinów sprzyja koncentracji, temperatury kolorów do 3300 kelwinów są relaksujące. Lampy tego jasnego koloru świecą jak dobrze znane żarówki i przypominają światło w godzinach wieczornych. Ciepłe światło jest ewolucyjnie powiązane przez nasz wewnętrzny zegar z zakończeniem dnia pracy. Emituje przytulność, dzięki czemu idealnie nadaje się do salonu. Oczywiście temperatura barwowa kontrastuje ze strumieniem świetlnym. Nawet przy neutralnym białym świetle salon może być odpowiednio oświetlony. Szczególnie w kąciku czytelniczym zaleca się lampę o wyższej wartości Kelvina.

4. Pośrednie oświetlenie w salonie

Bezpośrednie światło tworzy skupioną jasność i ustawia określone elementy mebli i pomieszczeń w centrum, pośrednie światło zapewnia przytulność i nastrój. Źródło światła nie jest otwarte, delikatnie świecące światło zwiększa pomieszczenie. Oprawy wpuszczane i taśmy LED w niszach sufitowych, za meblami lub freskami są nowoczesne i dekoracyjne. Poza tym istnieje wiele różnych świateł, dzięki którym możesz oświetlić swój pokój – całkowicie bez wysiłku ręcznego.

Ważne: oświetlenie pośrednie zapewnia cień, tworząc wrażenie przestrzeni rozproszonej. W przypadku wyczerpujących zadań wizualnych, takich jak czytanie, pisanie i rękodzieło, potrzebujesz bezpośredniego światła.

Planowanie oświetlenia w salonie w skrócie:

trzy do pięciu źródeł światła dla średnio 20 metrów kwadratowych
100 lumenów na metr kwadratowy w przypadku podstawowego oświetlenia
rozproszone, pośrednie światło dla wygody, bezpośrednie światło do czytania
Unikaj kontrastów jasności
Ciepłe białe światło zapewnia relaksującą atmosferę w salonie
Ściemniacze dostosowują natężenie światła zgodnie z potrzebami
Ustaw kierunek światła w odpowiednim kierunku, aby uniknąć oślepienia
Planuj ułożenie kabli, elastyczne szyny zbiorcze, systemy kabli i prętów podczas montażu