Donice na wymiar na Twoim tarasie – 5 wskazówek

Donice na wymiar na Twoim tarasie – 5 wskazówek

Donice na wymiar na tarasie – 5 wskazówek, jakie wybrać

Donice na wymiar to ciekawy element aranżacyjny, który może nadać przestrzeni tarasowej wyjątkowego charakteru. W tym artykule przedstawimy Ci 5 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednie donice na Twój taras.

1. Pomiar przestrzeni i planowanie

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie donic na wymiar, dokładnie zmierz dostępną przestrzeń na swoim tarasie. Zastanów się, jakie rozmiary i kształty donic będą najlepiej pasować do Twojego tarasu, a także jakie rośliny chcesz w nich posadzić. 

Dużą zaletą, którą mają tarasowe donice na wymiar, jest możliwość ich idealnego dopasowania do dostępnej przestrzeni, np. wnęki, długości ściany tarasowej czy krótszych boków tarasu. Donice na zamówienie mogą mieć dowolną długość, kształt i inne cechy, takie jak kolor, sposób ich wykończenia oraz dodatki typu:

  • podświetlenie
  • nóżki
  • pergola
  • kółka 
  • system nawadniania 
ZOBACZ TEŻ  Jadalnia - więcej niż stół i krzesła

2. Wybór materiału, z których produkowane są donice na wymiar

Kolejnym istotnym czynnikiem jest wybór odpowiedniego materiału, z którego wykonano donice. Co oznacza odpowiedni? Taki, który najlepiej odpowiada Twoim preferencjom estetycznym i wymaganiom funkcjonalnym.

Opcje są różnorodne – włókno szklane, beton, drewno, ceramika, metal czy plastik – każdy z nich ma swoje zalety i wady. Donice z włókna szklanego są nowoczesne, lekkie i odprone na uszkodzenia, betonowe nadają tarasowi oryginalny charakter, drewniane dodają naturalnego uroku, a ceramika zapewnia klasyczny wygląd. 

3. Funkcjonalność i drenaż

Upewnij się, że donice, które chcesz kupić, są odpowiednio przystosowane do sadzenia roślin. Wybierz modele z systemem otworów odpływowych, który zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się wody i zapewni odpowiednią wentylację korzeni roślin. 

Dodatkowo, możesz zwrócić swoją uwagę na łatwość pielęgnacji i konserwacji donic, aby utrzymanie tarasu w idealnym stanie było jak najmniej czasochłonne. 

Przykładowo, donice tarasowe na wymiar z włókna szklanego nie wymagają konserwacji. Wystarczy je wytrzeć zwilżoną szmatką i gotowe. Niektóre donice, takie jak drewniane, wymagają konserwacji, ale jeśli wizualnie podobają Ci się najbardziej, może być to dla Ciebie decydujący czynnik.  

ZOBACZ TEŻ  Kolory we wnętrzu – jakie efekty daje czerwień?

4. Estetyka i styl Twojego tarasu 

Ostatecznie, mocą donic na wymiar jest fakt, że będą harmonijnie komponować się z wystrojem Twojego tarasu i odpowiadać jego stylowi. W końcu są produkowane na Twoje indywidualne zamówienie i możesz je w pełni spersonalizować.

Donice mogą stanowić integralną część całej aranżacji tarasu i być zaprojektowane zgodnie z nią, np. kolor dopasowany do elewacji. Mogą również stanowić ciekawy, wyróżniający się akcent. Jeśli wybierzesz drugie rozwiązanie, możesz na przykład zamówić donice tarasowe na wymiar w mocnym, przykuwającym uwagę kolorze.

5. Wygoda zamawiania i aranżowania tarasu

Podczas wyboru idealnych donic na Twój taras, warto zwrócić szczególną uwagę na wagę donic, która jest ściśle powiązana z materiałem i producentem. Pamiętaj, że ciężkie donice mogą sprawiać problemy i zwiększać koszty inwestycji na etapie transportu i aranżacji tarasu. 

Dużo zależy także od tego, gdzie dokładnie mają stanąć donice i czy te zbyt ciężkie nie będą uszkadzać powierzchni samego tarasu. Dlatego warto zapoznać się z nowoczesnym typem lekkich donic wykonanym z włókna szklanego.

Takie donice znajdziesz między innymi u producenta donic ogrodowych Impero Donice.

Donice na wymiar na tarasie – 5 wskazówek podsumowanie

Eleganckie i starannie dobrane donice na wymiar mogą znacznie podnieść estetykę tarasu i w efekcie sprawić, że stanie się on ulubionym miejscem do wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Jeśli zależy Ci na produkcie szytym na miarę, doniczki wykonane na wymiar będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.